• понеділок 20-го вересня 2021
  • Меню

Недипломатичний укол жартом словацького прем'єра і російська вакцина у політиці Словаччини

12:12, 13-го березня 2021 · Джерело: institutedd.org

Недипломатичний укол жартом словацького прем'єра і російська вакцина у політиці Словаччини
З усіх держав, які мають спільний кордон із Україною, Словаччина, як і питання українсько-словацьких відносин, чи не найрідше фігурують в українських медіа.

Доводиться констатувати, на жаль, що певний ментальний бар'єр незацікавлення справами одне одного все ще зберігається в українців і словаків на суспільному рівні. Тому доволі дивно було спостерігати минулого тижня тимчасовий дипломатичний скандал між офіційними Києвом і Братиславою, який, на щастя, вдалося швидко врегулювати. 

Короткотерміновий політичний конфлікт спровокував невдалий жарт прем'єр-міністра Словаччини Ігоря Матовича під час радіоефіру про обіцянку росіянам “українського Закарпаття” взамін за постачання російської вакцини до країни. Глава українського Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба назвав такі висловлювання некоректними і недружніми, вимагаючи вибачень. Словацький прем'єр перепросив за свої слова, підтвердивши підтримку територіальній цілісності України. 

Тема Закарпаття у відносинах зі сусідами, а саме Угорщиною, є доволі чутливою для українських посадовців і суспільства. Водночас чисельні викриття засвідчують, що часто за подібними провокаціями простежується російський слід. Так було у випадку з підпалом Угорського культурного центру в Ужгороді у лютому 2018 року, коли в ході розслідування була виявлена ймовірна причетність російських спецслужб. Тактика Кремля в регіоні Східної Європи - незалежно від назви країни, будь-то Словаччина, Угорщина чи інші - залишається незмінною, а саме поглиблення міжнаціональних протиріч задля просування власного впливу і домінування. 

Жарт словацького прем'єра прозвучав у відповідь на питання про постачання російської вакцини Спутнік V. І хоча конкретно непорозуміння між українською і словацькою сторонами, яке вдалося вже загладити, це не стосується, власне саме питання російської вакцини слугує фактором збурення як українського, так і словацького політикуму. У випадку Словаччини це призвело навіть до серйозної урядової кризи. 

Словаччина слугує власне прикладом того, що просування росіянами свого Спутніка носить не стільки комерційний характер чи бажання зупинити пандемію коронавірусу у світі, скільки гібридну пропагандистську ціль. Серед європейських держав найперше обираються ті, де російська пропаганда досягла вже певних успіхів у впливі на свідомість громадян чи/та існують історичні корені проросійських настроїв. Так, великі надії в цьому плані покладалися на Угорщину, де від прем'єра Віктора Орбана очікували публічної вакцинації російським продуктом (однак була врешті-решт обрана китайська вакцина) чи сьогоднішні очікування, що першою європейською країною, де буде налагоджено виробництво Спутніка, стане Італія. 

Словаччина також була обрана неспроста, зважаючи на доволі сильні проросійські настрої у словацькому суспільстві, обумовлені історично (на різних етапах національного будівництва серед тамтешніх еліт поширеними були ідеї панславізму). На останніх президентських виборах серед кандидатів на пост тема російської агресії в регіоні уникалась або й узагалі наголошувалося на потребі покращення стосунків із Москвою. Єдиною заявила свою чітку позицію про Росію як загрозу Словаччині ЗузаннаЧапутова, котра й стала новою президенткою країни. Попри подібні настрої серед частини словацького суспільства і політикуму, все ж на політичному рівні прослідковується послідовна підтримка демократичним реформам в Україні. Не слід забувати, що саме зі Словаччини здійснюються реверсні поставки газу в Україну, а її остання стратегія зовнішньої політики прямо передбачає підтримку вступу України в НАТО. 

Урядова криза виникла внаслідок того, що словацький прем'єр Матович, не проконсультувавшись з партнерами по коаліції і навіть президенткою Чапутовою, таємно ухвалив рішення про завезення російської вакцини. Це спровокувало обурення коаліційних партій “За народ” та “Свобода і солідарність”, які стали погрожувати розвалом урядової більшості. Російський Спутнік V досі не отримав дозволу від Європейського агентства з лікарських засобів, а також словацького уряду та інституту імунології, що призводить до масових відмов словацьких лікарів від проведення щеплень (адже, в такому випадку, відповідальність за побічні ефекти покладаються виключно на самого лікаря). Внаслідок політичної кризи подав у відставку міністр охорони здоров’я Словаччини Марек Крайчі. 

Таким чином, політичний ефект від уколу російської вакцини для внутрішньої словацької політики виявився куди значнішим ніж вплив недипломатичного жарту прем'єра Матовича на українсько-словацькі відносини.

Автор
Павло Лодин
Думка авторів та відвідувачів сайту може не співпадати з думкою редакції.