• неділя 20-го червня 2021
  • Меню

Молдова та статус російської мови: думки експертів

08:51, 19-го грудня 2020 · Джерело: institutedd.org

Молдова та статус російської  мови: думки експертів
16 грудня Парламент Молдови проголосував за надання російської мові статусу «мовою міжнаціонального спілкування».

Тепер державні службовці повинні будуть надавати інформацію і відповідати на запити громадян російською мовою - якщо цього вимагатиме громадянин, який звернувся до органів влади. Російською мовою також повинні дублюватися інструкції для ліків, назви вироблених у країні товарів і послуг, таблички на державних установах.

Про то як це може вплинути на і так напружену ситуацію в країні в коментарях експертів Інституту демократизації та розвитку

Олександр КОВТУН

Надання молдовським парламентом російській статусу мови міжнаціонального спілкування- це спроба законсервувати російський вплив в країні. Але, навряд ефект від цього буде довготривалим. Наразі використання російської зменшується в цілому на пострадянському просторі. В тому числі і в Молдові. При цьому орієнтації молдовського суспільства все більше мають протилежний від Росії вектор. Тому, це рішення парламенту більше нагадує спробу посилити внутрішні суперечності в Молдові.

Але це не єдиний негатив. Мова знову стає заручником політичних спекуляцій. Мова не є ні ворогом, ні зброєю, мова - це засіб комунікації, для багатьох вона є основою особистісної ідентичності. Приклад України показав, що російськомовність не завада українському патріотизму. Але політичні спекуляції навколо мови - це вибухонебезпечно. Молдовський парламент своїми діями робить із мови ворога, адже російська все більше асоціюється із агресивним та відсталим путінським режимом. Молдова у найближчому майбутньому - це не російськомовна країна. Такі дії парламентаріїв навіть не в інтересах російськомовних молдован. Ці дії - це спроба призупинити настання "постросійської" епохи.

Роман РУССУ

Говорячи про новий мовний закон треба розуміти що, по-перше  мотиви партії соціалістів його  просувати були суто популістські.  Соціалісти намагаються таким чином утримати голоси російськомовних нацменшин з півночі та півдня країни. По-друге, цей закон входив до пакету законопроектів які парламент прийняв з порушенням процедури що викликало протести опозиції.  Однак соціалістичні ЗМІ презентують інформацію так що ні бички опозиційні партії виступають саме проти прав нацменшин, тим самим намагаючись внести розкол між правими партіями та представниками етнічних меншин . 

Соціалісти намагаються використовувати розкол в суспільстві   під час можливої  електоральної кампанії. Однак в той самий час подібні дії можуть мати небезпечні наслідки для Молдови і перерости в більш масштабний конфлікт.  Як це сталося в 1989-1992 роках.

Павло ЛОДИН

Слід зазначити, що статус російської мови як мови міжнаціонального спілкування існував з 1989 по 2018 рік і був відмінений Конституційним судом Молдови як такий, що устарів. Тобто, як орган, що відповідальний за оцінку правових норм конституції, той виніс остаточний вердикт, що не підлягає оскарженню. Державною мовою у Молдові є молдовська, а вільне вживання інших мов національних меншин гарантується відповідним законодавством, тому не зрозумілі реальні підстави для надання російській особливого статусу. Тому єдина причина такого рішення - політичні ігри команди Ігоря ДОДОНА, що програв президентські вибори і намагається спровокувати політичний конфлікт в молдовському суспільства в умовах президентства Маї САНДУ.

Автор
Людмила Черкас
Думка авторів та відвідувачів сайту може не співпадати з думкою редакції.