• п’ятниця 21-го січня 2022
  • Меню

Агресивність путінізму: ризики і запобіжники

08:08, 25-го травня 2021 · Джерело: institutedd.org

Агресивність путінізму: ризики і запобіжники
Сьогодні в російському суспільстві ситуація із сприйняттям можливої війни за участі РФ складається досить неоднозначно. В Росії є як внутрішні запобіжники агресії путінізму відносно інших країн, так і фактори, що знижують рівень усвідомлення небезпек війни серед населення.

Для України надзвичайно важливо вивчати ці фактори, адже так чи інакше будь-які авантюри Кремля відбуваються з оглядкою на громадську думку. Сьогодні ця обставина є важливою ще й в контексті наближення виборів до Держдуми. Адже не секрет, що путінський режим (втім, не тільки він) для підтримання своєї стійкості та відволікання уваги росіян від внутрішніх проблем часто використовує (в тому числі ініціює) зовнішньополітичні конфлікти. Можливі політичні бонуси, таким чином, можуть стати фактором агресивності путінського режиму відносно інших країн, в тому числі своїх сусідів. 

Загальновідомо, що кремлівська інформаційна політика формує та підтримує у населення переконання в тому, що усі негаразди Росії, в тому числі зовнішньополітична напруга та суперечності із країнами сусідами - це відповідальність зовнішніх сил. Особливо США. Звичайно, це один із способів перекласти відповідальність на інших. Але переконаність у тому, що джерелом негараздів Росії є зовнішні сили виправдовує агресію кремля стосовно інших країн. Тобто агресія не сприймається як така, а як спосіб захисту. Пропаганда, таким чином, знижує колективну критичність відносно російського керівництва. Але тут є відмінності між "ідеологічними" та віковими групами. Путінський електорат (найбільш лояльна вікова група 60+)  більш переконаний у тому, що США та НАТО є ініціаторами останнього загострення в Україні.

В той час, коли Україна та Західні країни переконані в тому, що Росія є фактором конфліктів та нестабільності, внутрішня ситуація в Росії складається інакше. 

Соціологічні розвідки [Вероятность мировой войны. Фонд Общественное мнение. URL:https://fom.ru/Bezopasnost-i-pravo/14565] сьогодні фіксують те, що в РФ формується переконання того, що вона є безпечною та захищеною. З одного боку, у цьому немає нічого поганого, якщо говорити про почуття безпеки, яке є важливим для соціального благополуччя будь-якого суспільства. Але з іншого боку, говорячи про росіян, можемо припустити, що таким чином знижується усвідомлення усіх ризиків війни. Таким чином, суспільство може бути більш схильним підтримувати військові авантюри керівництва.​

При цьому, значна кількість росіян переконана в тому, що Росія не тільки не агресивна, але й сприяє миру у світі. Так, більшість росіян вважає (за даними ФОМ), що політика Росії сьогодні сприяє зниженню ризику світової війни (53%), тоді як впевнені у зворотному менше чверті (21%). Але спостерігаються досить суттєві відмінності за віковими групами. Найбільша переконаність в тому, що Росія сприяє зниженню ризику війни у найстаршій групі (60+ років): 65%. Тільки 11% респондентів у цій групі вважають, що російська політика сприяє підвищенню ризику. Найбільше (30%) впевнених в тому, що Росія сприяє ризику війни спостерігається серед росіян віком 18-30 років. Але і 42% з них вважають, що Росія сприяє зниженню ризику. Відзначимо, що чим старшими є респонденти, тим більше узгоджуються їх переконання із кремлівською повісткою. Кремлівське керівництво активно намагається сформувати у населення образ Росії, як мирної країни, а також країни, що гарантує безпеку своїм громадянам. загалом, Росія, як спадкоємиця СРСР намагається так само, як і Радянський Союз позиціонувати себе в якості гаранта миру. Цей фактор зіграв не останню роль у тому, що населення окупованих нині Донбасу та Криму сприймає Росію як втілення стабільності та безпеки.

З одного боку це додатковий ризик того, що агресивна політика Росії, наприклад, стосовно України, може бути прийнята населенням. Але скоріш за все, таке прийняття войовничості більше стосуватиметься далеких театрів бойових дій, таких як Сирія. Дослідження Левада Центру [Хотят ли русские войны. Левада-Центр. URL : https://www.levada.ru/2021/05/18/hotyat-li-russkie-vojny-3/?utm_source=mailpoet&ut], присвячені останньому загостренню навколо України, показали, що ескалація в Україні уже не є фактором підвищення електорального рейтингу В. Путіна. Близько третини (31%) відзначили, що війна з Україною спровокує незадоволення Путіним серед росіян. Тільки 16% впевнені, що це підвищить його рейтинг. 42% і 11% вважають, що відношення не зміниться і не визначились, відповідно.  Це є свого роду внутрішнім запобіжником війни в Україні. Залишається сподіватись, що нагоди перевірити його працездатність так і не буде. 

Таким чином, суперечливе сприйняття російським населенням можливої участі Росії у військових конфліктах відображає й те, що зовнішня агресія уже не є для путінізму безвідмовним способом консолідувати навколо себе суспільство. Особливо молодь. Втім, залишається і значна кількість ризиків для України, яка повинна активніше працювати над формуванням громадської думки в Росії. Так, як це робить путінізм в Україні.

Автор
Олександр Ковтун
Думка авторів та відвідувачів сайту може не співпадати з думкою редакції.