• п’ятниця 30-го липня 2021
  • Меню

100 ДНІВ БАЙДЕНА

08:26, 28-го квітня 2021 · Джерело: institutedd.org

100 ДНІВ БАЙДЕНА
На цьому тижні виповниться 100 днів з початку перебування Джо Байдена на посаді Президента США. Це символічна дата, яку часто-густо в англомовній пресі називають «медовим місяцем», хоча насправді календарних місяців у 100 днях аж три. Проте за традицією варто поміркувати: чи виконує Байден свої обіцянки та як це відображається на Україні?

NBC News провело опитування серед американців, його результати можуть бути використанні для представлення їх враження від Байдена та, власне, якості перших 100 днів на посаді Президента США. Примітно, що загалом 53% американців схвалюють роботу очільника Білого дому, а 39% - ні. Для порівняння, «папєрєднік» Дональд Трамп мав абсолютно протилежні показники: схвалювали його діяльність 40% американців, не схвалювали – 54% (заради справедливості відзначимо, що ще більші показники у графі «схвалюю» мали і Барак Обама, і Джорж Буш-молодший).
Опитування показало, що найбільше схвалення від американців Байден отримав за боротьбу проти COVID-19, що і не дивно, адже щоденно в країні адмініструється близько 3 млн. доз вакцини. В Америці падає захворюваність, сумнівна пальма першості за кількістю щоденних кейсів коронавірусної хвороби передана Бразилії та Індії, американці повертаються до звичного життя. Тому абсолютно реальними є обіцянки Байдена святкувати День незалежності США (4 липня) без серйозних карантинних обмежень. Ставлення Байдена до COVID-19 радикально контрастує зі ставленням Трампа, тому відповідні зміни в федеральній політиці були очікуваними та широко акцептовані громадськістю (але знов таки, за даними того самого NBC News, приблизно 20% американців негативно ставляться до вакцинування і не планують це робити взагалі).

Іншими досягненнями Байдена американці вважають його політику щодо економічного блоку питань (зокрема, позитивно сприймається план виходу з кризи та вливання трильйонів доларів в економіку), намагання 46-го Президента США об’єднати країну (одна з найважливіших передвиборчих обіцянок Байдена) та спроби розв’язати гордієв вузол расових проблем в Америці (благородна мета, проте слабо віриться в її досягнення навіть у середньостроковій перспективі). Найменше американці схвалюють у 100 днях Байдена при владі його політику щодо Китаю (35% схвалюють, 44% - ні), ставлення Байдена до проблеми обігу вогнепальної зброї в країні (34% схвалюють, 55% - ні) та політику щодо безпеки кордонів та імміграції (33% схвалюють, 59% - ні).

Звичайно, це все здебільшого сукупність внутрішньоамериканських проблем, України тут бути не повинно. Проте дуже показово, що американці вірять, що нарешті управління державою «буде більш схожим на те, як це робили попередні президенти [крім Трампа – авт.]». Одна з респонденток навіть зазначила: «Я тепер не маю думати кожного дня, що робить мій президент. Найкраще в Джо Байдені те, що я не маю думати про Джо Байдена». Очевидно, що це показово різко контрастує з періодом перебування при владі 45-го Президента США, коли американці скоріше замість запитання: «Чи скоїв якусь дурню сьогодні Президент?», мали запитувати: «Яку саме дурню сьогодні скоїв Президент?».

Якщо в плані внутрішньої політики все більш-менш зрозуміло, то в плані обіцянок Байдена в сфері зовнішньої політики все складніше. Окрім світового еквілібріуму національних інтересів та «хотєлок» вождів на зразок Путіна, Байден має справу із тим, що Остап Бендер би назвав: «Тяжелое наследие царского режима» (вірніше – лідерства Трампа). Байден обіцяв «зібрати докупи розбиту на друзки зовнішню політику», проте, якщо продовжувати говорити символічно, тих уламків занадто багато, а процес склеювання іде не швидко. Також Байден планував зібрати Демократичний саміт, де держави мали домовлятись про подальшу боротьбу «країн вільного світу з корупцією, авторитаризмом та порушенням прав людини». Можна порекомендувати провести саміт в Німеччині, поближче до того місця, де труба «Північного потоку – 2» буде виходити на поверхню та перекачувати російські корупцію та авторитаризм газ та інвестиції до «країн вільного світу».

Україна залишається на порядку денному в США. На травень планується візит Держсекретаря Е. Блінкена до України (ми б хотіли бачити особисто Байдена, але…).Вищим органам державної влади в Україні потрібно щоденно проводити систематичну роботу у Вашингтоні та на всіх доступних майданчиках з американською владою і доводити: ми варті того, щоб нас підтримували. Нам потрібно всього-то тільки дотримуватись взятих на себе зобов’язань із реформування країни. А там дивись – і Байден завітає.

Автор
Олег Козачук
доктор політичних наук, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича
Думка авторів та відвідувачів сайту може не співпадати з думкою редакції.